fbpx
Cestovanie

Cesty po Havaji – časť 1.

By 10 februára, 2019 No Comments

Havajské ostrovy nie sú úplne dostupnou destináciou, kam by sme z Európy lietali na dovolenky. Prvou prekážkou je vzdialenosť. Predsa len je Havaj na opačnej strane zemegule, posun je 12 hodín dozadu a dostať sa tam trvá celý deň, takže sa neoplatí cestovať zo Slovenska či Česka len na pár dní. Ďalšou prekážkou je cena letenky, ktorá sa pohybuje z našich krajín aj okolo tisíc eur na osobu. Práve z tohto dôvodu môže byť cesta na Havaj skvelou možnosťou pre študentov, ktorí sú na Work and Travel v Amerike a dokúpia si len letenku v rámci Štátov. Spiatočná cesta z východného pobrežia stojí približne 300 USD.

V sérii troch článkov vám predstavíme náš itinerár, ktorý sme si sami zostavili a aj ho prešli. Za 14 dní sme stihli tri ostrovy a tu je program na našu prvú zastávku – Big Island.

Hneď pri prílete sem sa dostanete do havajskej nálady, pretože letisko nie je vôbec typickým terminálom s uzavretou budovou. Tu máte všade palmy, otvorené priestranstvo a len drevené prístrešky. V rámci Havaja, ak už ste v USA na J1 vízach, nepotrebujete nič viac na vstup. Ak cestujete z Európy, bude nutná ESTA.

Treba spomenúť, že Big Island má južnú časť pomerne dosť daždivú, no nenechajte sa odradiť od vášho programu. My sme po zobudení do úplného lejaku rozmýšľali, že ostaneme prvý deň v dome. Našťastie sme zistili, že stačí prejsť hodinu autom a po daždi nebude ani stopa. Takže sme prvý deň zamierili na Green Sands Beach, kde sa síce môžete dostať so sprievodcom autom, ale hodinový, nenáročný trek je asi lepšou voľbou (5km jedna cesta). Dostanete sa k útesu s plážou so zeleným pieskom. Z okolitých skál je na ňu krásny výhľad a dá sa dostať aj úplne dole k oceánu. Rada od nás – nechoďte v žabkách! 🙂 Kúsok od Green Sands Beach je aj najjužnejší bod Big Islandu, pripravte sa na poriadny vietor.

Druhý deň sa vybavte oblečením do tropických teplôt, ale aj do nuly. Začiatok dňa venujte Akaka Falls. Neplatíte tu žiadny vstup, je to krátka prechádzka parkom k vodopádu, nič náročné. Pokračujte na sopku Mauna Kea s nadmorskou výškou 4207 metrov. Odporúčame doplniť si benzín, s dojazdom 10 kilometrov tam naozaj nedôjdete a budete sa musieť vrátiť 45 minút späť k najbližšej pumpe. A nedostatok benzínu nie je len vodičova chyba! 😀 Časť našej „výpravy“ sa sem vrátila aj v noci na pozorovanie hviezd a tie fotky boli krásne, takže môžete zvážiť aj túto možnosť. Na záver dňa ešte odporúčame zastaviť sa na Rainbow Falls. Parkovisko je hneď pri vyhliadke, je to síce zastávka na pár minút, ale ten vodopád je krásny.

Ďalší deň sme šli do Waimea Valley. Pre tých, čo majú auto na pohon 4×4 sa dostanú aj hlbšie do doliny, my sme teda nemali, ale už len z výhľadu sa tento výlet oplatí naplánovať. V doline je možnosť aj dlhšieho, asi dvojdňového treku.

My sme po Waimea Valley odleteli na ďalší ostrov a na konci sme sa na Big Island zase vrátili ešte na jeden deň. Takže na záver nevynechajte Volcanoes National Park, kde sa doslova parí zo zeme, síru je cítiť na každom kroku a uvidíte tam silu prírody.

Užitočné linky a informácie:

  • auto si objednajte dopredu, ale poistenie nekupujte cez tretiu stranu, kúpte si ho až v car rental
  • appka Windy vám povie naozaj všetko
  • zľava 40 USD po registrácii na airbnb s týmto linkom – https://abnb.me/e/o0rJli87bU
  • ubytovanie rátajte cca 25 USD na osobu za noc
  • určite leťte iba s príručnou batožinou (uteráky a hygienické potreby väčšinou na ubytovaní sú)
  • zľava 25 USD po registrácii na booking – https://www.booking.com/s/34_6/fb519522

Ďalšou časťou bude ostrov Oahu! 

Leave a Reply