fbpx
Užitočné rady

FAQ o Work and Travel part I.

By 4 januára, 2016 2 komentáre

Program Work and Travel USA je čoraz viac populárnejší, študenti sa ho zúčastňujú aj niekoľko po sebe idúcich rokov, naberajú skúsenosti a cestujú po zaujímavých miestach. Tu sú zodpovedané niektoré pravidelne sa vyskytujúce otázky o programe Work and Travel:

Môžem sa zúčastniť programu aj ako neštudent?

Bohužiaľ, program Work and Travel je určený len pre denných študentov vysokých a vyšších odborných škôl, ktorí majú úspešne ukončený zimný semester a vedia na ambasáde preukázať potvrdenie o štúdiu nie staršie ako 30 dní.

Čo ak som v poslednom ročníku?

Študenti končiacich ročníkov sa na programe zúčastniť môžu a platia pre nich rovnaké podmienky ako pre ostatných účastníkov, a teda sa tiež musia vrátiť domov maximálne deň pred začiatkom výuky v zimnom semestri. Pri pohovore na ambasáde musia však navyše doložiť potvrdenie o pokračovaní v ďalšom štúdiu alebo z práce, do ktorej sa chystajú po návrate nastúpiť (platí aj pre bakalársky aj pre magisterský či inžiniersky ročník).

Musím ísť na Work and Travel program cez agentúru?

Teoretická odpoveď je nie, no v praxi áno. Pokiaľ si nájdete sponzora víz, ktorý bude s vami ako jednotlivcom komunikovať a vydá vám DS-2019 formulár, potom agentúru nepotrebujete. Avšak, americkí sponzori víz uzatvárajú zmluvy s agentúrami a nespolupracujú priamo so študentmi, takže preto je potrebné nájsť si pre vás výhodného sprostredkovateľa W&T, napríklad aj American Adventure.

Musím mať Job offer pred pohovorom na ambasáde?

Od letnej sezóny 2016 áno. Po minulé roky mohol študent vycestovať aj bez pracovnej zmluvy a hľadať si prácu až na mieste, no nové regulácie ambasády na rok 2016 neumožňujú takzvaný self-placement program, a teda študent musí mať pred pohovorom na ambasáde jeden Job offer v ruke. Po príchode do USA si môže nájsť, samozrejme, second job.

Kto je sponzor víz?

Sponzorom víz je americká spoločnosť, ktorá vydáva DS-2019 formulár potrebný na žiadosť o J-1 víza, zabezpečuje Work and Travel program, poistenie a je kontaktným orgánom pre študentov počas celého programu. American Adventure spolupracuje so sponzorom víz United Work and Travel. Všetci naši študenti budú teda v USA s akýmkoľvek problémom v práci, s ubytovaním či poistením kontaktovať svojho sponzora na non-stop linke.

2 komentáre

 • Erik píše:

  Dobry den rad by som sa opytal ake potvrdenie musim dodat ak som v konciacom rocniku na ing stupni a neplanujem pokracovat v studiu dalej ake potvrdenie mam dat, len pracovne potom ? To si mam najst pracu a od nej poziadat potvrdenie ze ak sa vratim z programu tak tam nastupim ?

  • Karin píše:

   Dobrý deň, Erik,

   presne tak, je nutné dodať potvrdenie z budúcej práce, že tam po príchode z Work and Travel nastúpite.
   Nie vždy to na ambasáde bude konzul pýtať, ale může sa to stať.

   Karina

Leave a Reply